Az egészséges tartáshoz mindenekelőtt egy arra alkalmas ergonomikus munkaszék szükséges. Azonban ez természetesen nem minden. Megfelelő széket kell választani, és azt azután megfelelően kell használni.
- Ahhoz, hogy a hátunkat megfelelően tartsuk fontos a medence pozíciója, ehhez pedig a lábak helyzete fontos. Tehát fontos az alap, a biztos földön támaszkodás.
- A comboknak vízszintesen vagy kissé lefelé célszerű feküdniük. A felhúzott térd nem engedi a medence egészséges helyzetét és az izmok ártalmas rövidüléséhez is hozzájárul.
- A medencénket kényelmesen kissé előre billentve tartsuk. Ez azt jelenti, hogy ülés közben nem lóg előre a hasuunk, hanem a has izmai enyhén megfeszülnek. Ne gondoljunk itt nagy feszítésre, csak annyira, hogy épp érezzük, hogy működnek.
- A derekunk legyen megtámasztva jó helyen és módon. A támla azonban ne rögzítsen kényszerítsen minket mozdulatlanságraminket, engedje a mozgást a hát felső részének. Vagy esetleg támla nélküli ülőalkalmatosságot is választhatunk.
- Egyenesedjünk fel! Húzzuk ki magunkat, és engedjük le a vállat. Nyújtózzunk a fejtetővel felfelé és figyeljünk rá, hogy a nap folyamán végigis megtartsuk ezt a kényelmes pozíciót. A világ leginkább ergonomikosabb széke sem ér semmit, ha görbe háttal kuporodunk össze benne.
- Ne csússzunk le a széken és ne görnyedjünk előre. Az előre görnyedés sokszor látásproblémát jelent, amire gyors megoldás lehet, hogy a képernyő betűméretét megnöveljük, majd bejelentkezünk szemvizsgálatra. A helyes ülés azt jelenti, hogy a medencénk és vele együtt a deréktájunk (az ágyéki gerincünk) megközelítőleg függőlegesen indul felfelé, nem pedig hátrafelé „fekszik” szinte.
- Végezetül az állunkat húzzuk kissé be, ne toljuk előre a fejünket. A nyak legyen a gerinc többi részének folytatása felfelé, ne előre nyúlva. Ezzel rengeteg nyak- és vállproblémát előzhetünk meg!
Ne legyünk a rossz szokások rabjai! A legtökéletesebb szék és tartás mellett is nagyon fontos, hogy mozogjunk eleget napközben! Nem szoríthatjuk ki a mozgást a munkahelyen kívülre, csak szabadidős tevékenységként. A folyamatos mozgásnak a napi munkamenet szerves részének kell lennie, melyet jól segíthetnek az ülő-álló asztalok és a rendszeres apró séták akár épületen belül.