A kis cellás irodák ideje már régen lejárt. Szinte évtizedek óta teret nyertek az egyterű irodák, azután a információtechnológia lehetőségeit kihasználva az online, irodán kívüli, home-office, hybrid, stb munkavégzés lett a norma. Az irodák és berendezésük ezen új, kialakulófélben lévő igényeket próbálta és próbálja kiszolgálni ma is. De valahogy még mindig sok problémát okoz a megfelelő akusztikai tulajdonságok kialakítása és a megfelelő lehatároltság vagy épp nyitottság vékony határmezsgyéjén való egyensúlyozás. Ennek sok oka van, többek között, hogy a cégek irodai és munkakultúrája nem ugyanolyan, így egyénre szabott megoldásokat kell kialakítani. Másrészt pedig valójában még nem fejeződött be a keresés és kísérletezés korszaka. Az új, valóban hosszú távon működő irodai rendszerek nem kristályosodtak ki. Illetve az igények olyan gyorsan kezdtek el változni, hogy a jövő bizonytalansága inkább a rugalmas megoldásokat helyezte előtérbe. Egy szó, mint száz, mint ahogy a bútorok esetén alapvetően szükséges lett a rugalmasság, így van ez magukkal a terekkel is.
Alábbi összeállításunkkal abban szeretnénk segíteni, hogy a meglévő igények, megoldandó problémák ismeretében, milyen térelhatárolási opciók lehetnek nekünk a legoptimálisabbak.
Kell egy ház! Jó, egy szoba is elég…
Ahol különálló tárgyalóra, teljesen akusztikailag (és akár vizuálisan) szeparált helyiségre van szükség, oda a room-in-room rendszerek a legmegfelelőbbek. Most felmerülhet a kérdés, hogy miért nem a hagyományos válaszfal az legbiztosabb megoldás? A hagyományos szárazépítési megoldások is sokszor valóban jók lehetnek. Sőt, az első árajánlatot megtekintve szinte biztosan szimpatikusabb számot fogunk látni. De öntsünk tiszta vizet a pohárba. Egy gipszkartn válaszfalazás az valóban többek között valódi bontással, építéssel, burkolással, festéssel, villanyszereléssel jár, ami még a legkisebb helyiség kiépítésének esetén is napokat, akár heteket vehet igénybe. És ami elkészült, az pedig ott is marad „örökre”. Ha fél év múlva kiderül, hogy jobb lenne máshol az a tárgyaló, akkor már nincs visszaút. Vagyis van, de az összköltség, idő és kényelmetlenség szempontjából messze van az ideálistól. Ezzel szemben az épített tárgyalók szinte mint egy különálló doboz kerülnek az irodatérbe. Hihetetlen gyorsasággal elkészülnek, és teljesen összkomfortosak: elektromos kapcsolatok, szellőzés, bútorzat, világítás mind a rendszer része lehet. Ha helyük vagy akár méretük egy idő után változtatásra szorul, akkor némi szereléssel át lehet szállítani vagy alakítani őket az új igének szerint.
Csak egy rövid telefon!
Leszögezhetjük: a telefonálás hangos. Az egyterű irodák szinte első akusztikai problémájaként jelentkeztek a telefonhívások, és szerencsére széles a választék a telefonálásra tervezett akusztikai lehatárolások palettáján. Egyrészt itt vannak a szintén room-in the-room rendszerű telefonfülkék, másrészt pedig a falra szerelt nyitott hangszigetelt fülkék, melyek hatásosan csökkentik a zajszintet, dekoratív elemei lehetnek a térnek, és elég gazdaságos opciók.
Valódi békét a munkához!
A room-in the-room fülkék már nem csak a rövid telefonok lebonyolítására vannak felszerelve, hanem fogadják a hosszabban fókuszált munkavégzésre vágyókat is. Persze nem lehet mindig mindenkit külön fülkébe ültetni, így a munkahelyek közötti lehatárolás talán a legfontosabb és leglátványosabb része az irodai akusztikai tervezésnek. Az egyes munkahelyek közötti határt továbbra is leginkább az asztali paravánok jelentik.
>> Fedezze fel room-in-room megoldáasinkat!